Jdi na obsah Jdi na menu
 


Grafologie - první dojem z písma

První dojem - první dojmový znak

Všímáme si, jakým způsobem na nás text zapůsobí. Kde je umístěný na papíře, s jakým tlakem je napsán. Pouhým hmatem cítíme, zda je písmo vytlačené do papíru, okem posoudíme rozložení na ploše. Popsaný list papíru si otáčíme v ruce a přirovnáme k vodě, krajině nebo tanci. Necháme na nás působit, jaký dělá dojem.

Následně hodnotíme uspořádání textu na ploše a všímáme si tvaru písmen.

Uspořádání textu na ploše se říká Symbolika psací plochy.

Tvar písmem posuzujeme dle třech zón písmene:

horní zóny

střední zóny

spodní zóny

Uspořádané písmo značí vyváženost, harmoničnost, cit a rozum jsou v rovnováze, dobrá organizace času a životního prostoru, duševní vyrovnanost.

Neuspořádané písmo, pokud výrazně kolísá, značí: spontánnost, pudovost, nedostatek sebekontroly, neuspořádaný vztah k okolnímu světu atd...

Pokud má, pisatel těsné písmo. Mezery mezi slovy i řádky jsou příliš těsné. Pisatel má zúžený pohled na svět. Naopak široké písmo, mezery mezi slovy, řádky, ale i mezi jednotlivými písmeny značí občasnou „nepřítomnost“ najít nový vztah k životu, neschopnost najít smyslnou životní náplň.

Všímáme si zda je v písmu Nádhodnotný prvek, jeden prvek, který převládá na úkor ostatních. Pokud ho nalezneme je pisatel, zajatec jedné představy.

Je-li písmo strnulé. V Grafologickém jazyce strnulé značí: nadměrná pravidelnost. Pisatel jedná mechanicky a chladně. Neživotné písmo je neostré spojující tahy, sklon k nitce, otupělé uhly nebo měkké, obloukovité vázání, slabý či mírný tlak a pomalé tempo, značí neživotnost osobnosti.

Zatarasené písmo je název pro písmo, které zdůrazňuje svislý pohyb na úrok pohybu vodorovného. Jednotvárně strnulý základní tah horních i spodních délek s velkým rozsahem. Pisatel je vnitřně osamělý a má nedostatek vnitřního uvolnění.

Infantilní je dětinské písmo. Pisateli chybí zralost dospělého člověka. Je to písmo, které kopíruje školní předlohu. Takovýto dospělý člověk se nemůže odpoutat o dětského způsobu psaní, protože se ve svém vývoji zastavil.

Samozřejmě písmo se musí posuzovat v komplexu, to mějte na paměti.

Nelze říci z jednotlivých znaku, že poznáte charakter.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Přihlášení

Facebook

Google Analytics


Mail list